Достапни линкови

Штајнмаер во Берн на разговори за Украина


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер денеска е во Берн, Швајцарија, на разговори за кризата во Украина. Швајцарија е моментално претседавач во ОБСЕ. По разговорите се очекува заедничко соопштение. Германија бара од рускиот претседател Владимир Путин да издејствува ослободување на тимот на ОБСЕ, кој е заробен од страна на про-руските сепаратисти во источна Украина.
XS
SM
MD
LG