Достапни линкови

Лавров - ОБСЕ да организира дијалог во Украина


Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров ја повика ОБСЕ да спонзорира разговори меѓу Киев и про-руските сепаратисти во југо-источниот дел на Украина.
Лавров за време на посетата на Перу, изјави дека Русија смета оти таков дијалог би можел да биде договорен меѓу властите во Киев и нивните опоненти и во другите региони на земјата под покровителство на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.
XS
SM
MD
LG