Достапни линкови

Во Ирак се бројат гласови од изборите


Во Ирак е во тек броење на гласовите од вчерашните парламентарни избори. Премиерот Нури ал-Малики како предводник на мнозинската шиитска партија Дава, изјави дека е сигурен во победа.
И покрај насилствата на милитантите во кои загинаа 14 луѓе. излезноста била на 60 насто. Над 9.000 кандидати од 277 политички блока се натпреваруваа за 328-члениот парламент.
XS
SM
MD
LG