Достапни линкови

Про - руските сепаратисти ги зазедоа владините згради во Горливка


горливка - полициска станица
Про – руските сепаратисти ја презеле контролата врз владината зграда и полициската управа во источниот украински град Горливка, соопшти пилицијата.

Општинските власти потврдија дека 20 вооружени лица во воени униформи ги презеле двете згради во градот кој се наоѓа во регионот на Доњецк.

Про – руските сепаратисти зазедоа досега десетина владини згради во источните украински градови. Тие бараат референдум за поголема автономија на регионот.
XS
SM
MD
LG