Достапни линкови

Амнести интернејшнал - новинарите во Пакистан „под опсада“


Протест на новинари во Пакистан
Амнести интернејшнал оцени дека новинарите во Пакистан се „под опсада“. Во извештајот објавен вчера, оваа организација за човекови права наведува дека новинарите во Пакистан живеат под постојана закана од насилства од разузнавачките служби, вооружените групи како талибанците, па дури и од политичките партии. Во извештајот исто така се наведува дека пакистанските власти „речиси целосно потфрлија“ да ги спречат нападите врз медиумите или да ги повикаат сторителите на одговорност.
XS
SM
MD
LG