Достапни линкови

Путин - нема руски војници во Украина


Нема руските воени лица или безбедносни сили во Украина, вели рускиот претседател Владимир Путин.

По состанокот на Врховниот Евроазиски економски совет во Минск, Путин изјави дека одговорно тврди дека „нема руски инструктори или специјални сили или војници или било кој друг таму".

Тој вели дека Западот предизвикал проблеми во Украина и сега е во потрага по жртвено јагне, а токму затоа и воведуваат санкции против Русија.

Тој додаде дека неговата влада предложија одреден одговор на санкциите, но дека сега за тоа нема потреба.

Но, ако санкциите продолжи, Русија можеби ќе треба да го преиспита учеството на западните компании во своите енергетски проекти, рече Путин.
XS
SM
MD
LG