Достапни линкови

Во Египет осудени на смрт 683 исламисти


Судот во Египет денеска осудил на смрт 683 исламисти, вклучувајки го и лидерот на Муслиманското братство Мухамед Бади. Осудените се обвинети за убиства на полицајци во јужната провинција Миниа, на 14-ти август 2013-та. На истиот ден во судирите во Каиро, полицијата уби стотици подржувачи на соборениот претседател Мухамед Морси. Нови власти во Египет го прогласија Муслиманското братство за терористичка организација.
XS
SM
MD
LG