Достапни линкови

Во Ирак почна гласањето за парламентарните избори


Ирак, 28.04.2014
Во Ирак во среда ќе бидат одржани парламентарни избори, а од денеска веќе гласаат околу милион припадници на армијата и на полицијата. Околу 22 милиона ирачани со право на глас треба да изберат 328 пратеници, на првите избори по повлекувањето на американските сили од Ирак во 2011-та година. Предизборието во Ирак е проследено со насилни инциденти, во кои, главно сунитски милитанти ги напаѓаат безбедносните сили и шиитското мнозинство. Само вчера во Киркук, биле нападнати 5 гласачки центри.
XS
SM
MD
LG