Достапни линкови

Сирија се уште поседува хемиско оружје


Шефот на меѓународната мисија која го надгледува уништувањето на сириското хемиско оружје Сигрид Кааг
Шефот на меѓународната мисија која го надгледува уништувањето на сириското хемиско оружје Сигрид Кааг, изјави дека земјата се уште поседува околу 8 проценти од таквиот материјал и дека е пробиен рокот до 27 април за неговото предавање. Таа изрази надеж дека крајниот рок за целосно уништување на оружјето кој е до 30 јуни ќе биде испочитуван. Сириските власти се согласија да го уништат оружјето откако САД предупредија дека ќе преземат воени мерки.
XS
SM
MD
LG