Достапни линкови

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ 63, СДСМ 34, ДУИ 18 пратеници


Граѓанската асоцијација МОСТ, која ги следеше изборите со 1712 набљудувачи соопшти дека, врз основа на податоците добиени од ПВТ програмата за паралелно пребројување на гласовите Ѓорге Иванов освоил 57,2 отсто, а Стево Пендаровски 42,8 отсто од гласовите на претседателските избори, при што има 3,6 отсто неважечки ливчиња. Според МОСТ, на парламентарните избори ВМРО-ДПМНЕ ќе освои 63 пратеници, СДСМ 34, ДУИ 18, ДПА 7 и НДП – 1 пратеник. Можноста за грешка е +/- 2 отсто.
XS
SM
MD
LG