Достапни линкови

Двајцата папи прогласени за светциПапата Франциско ги прогласи Јован 23 и Јован Павле Втори за светци на денешната двојна канонизација во Ватикан. Со церемонијата рaководеа Папата Франциско и неговиот претходник, Бенедикт Шеснаесетти Двајвата папи кои се прогласени за светци се едни од најхаризматичните современите лидери на Католичката црква. Јован Павле Втори е роден во Полска, како Карол Војтила а придонел за падот на комунизмот за време на неговата папаство од 1978-2005. Јован 23 е роден како Анџело Џузепе Ронкали во Италија,а познат бил како "Добриот папа Јован" за време на неговото папство од 1958-1963. На плоштадот Свети Петар на канонизацијата присуствуваа околу 150 кардинали и 1000 бискупи.
XS
SM
MD
LG