Достапни линкови

Украина : руските повреди на воздушниот простор се „провокација за војна“


Украинскиот премиер Арсениј Јацењук рече дека руските повреди на воздушниот простор во текот на ноќта се " провокација за војна."
Јацењук, кој денеска се сретна со папата Франсис и италијанскиот премиер Матео Ренци во Рим, рече дека се враќа во Киев еден ден порано поради ситуацијата во Украина.
Тој рече дека руски авиони влегле во украинскiot воздушен простор седум пати во текот на ноќта .
Во Киев, украинската служба за безбедност рече дека еден од членовите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа се држи во заробеништво во источна Украина од страна на проруските сепаратисти е во итна потреба од медицинска нега.
Службата на својата веб страница изјави дека групата од ОБСЕ , за која се се верува дека брои 13 луѓе, се држи во " нехумани" услови во сепаратистичкиот град Словјанск .
Таа додаде и дека сепаратистите планираaт да ја користат групата, која тие тврдат се " шпиони на НАТО", како " човечки штит ".
Се смета дека групата се состои од четири Германците и пет украински војници.
Имала, исто така четири воени набљудувачи од Данска , Полска , Шведска и Чешка.
Андреј Келин , рускиот претставник во ОБСЕ, на 26 април , изјави дека Москва ќе " ги преземе сите можни чекори" за ослободување на притворената група.
Американскиот Стејт департмент повика на итно ослободување на тимот на ОБСЕ.
Во Германија, министерот за надворешни работи Франк- Валтер Штајнмаер изјави дека разговарал преку телефон со рускиот министер за надворешни работи , Сергеј Лавров, за начините да се стабилизира ситуацијата во Украина.
XS
SM
MD
LG