Достапни линкови

САД ја предупреди Северна Кореа против нуклеарни заканиАмериканскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе употребат воена сила ако е потребно да ги бранат своите сојузници во Азија и ја предупреди Северна Кореја против правење нуклеарни закани. Обама ова го изјави во текот на посетаtа на Јужна Кореја. Тој ја обвини Северна како "отпадничка" за која програмата за нуклеарно оружје е "пат до се поголема изолација." Обама ја опиша границата меѓу Северна и Јужна Кореја како "граница на слободата". Изјавите на Обама доаѓаат во време на зголемената загриженост во последните неколку дена дека Пјонгјанг се подготвува да спроведе тест за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG