Достапни линкови

Одеса - инцидент кај украински контролен пункт


Moldova Map with Odesa
Седум лица беа повредени од експлозивна направа во текот на ноќта на про -украинскиот контролен пункт во близина на украинското црноморското пристаниште Одеса, соопшти регионалната полиција.

Руските новински агенции ја цитираа полицијата дека бомбата била фрлена од автомобил во движење.
Повредените не биле во животна опасност.

Ројтерс јави дека жители на Одеса имаат изградено неколку вакви контролни пунктови во близина на градот за да ги запрат про-руските сепаратисти да влезат во сепаратистичкиот регион на Молдавија Трансдњестар.
XS
SM
MD
LG