Достапни линкови

Турција ќе им дава државјанство на потомците на протераните Ерменци


Откако турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган изрази сочуство за ерменските жртви во Отоманската Империја за време на случувањата во 1915 години, Турција сега подготвува и нов гест на добра волја кон Ерменците, објави приватната телевизија Си-Ен-Ен-Турк.
Според телевизијата, Анкара планира да им овозможи право за добивање турско државјанство на потомците на Ерменците протерани од Турција за време на Првата светска војна.
Идејата за доделување турски пасоши и лични карти на потомците на протераните или убиени Ерменци ја иницирало турското Министерство за надворешни работи уште во јануари годинава.
Телевизијата наведува дека во Министерството веќе почнале и подготовки за спроведување на оваа идеја.
XS
SM
MD
LG