Достапни линкови

Ердоган изрази сочувство за убиените Ерменци во Османлиската Империја


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изрази сочувство од Турција на „внуците на Ерменците, убиени во 1915 година“ за време на масовните убиства на претставници на ерменската заедница во Османлиската Империја. Во соопштението, турскиот премиер за првпат се изразува отворено за тој настан меѓу 1915 и 1917 година, во последните години на Османлиската Империја. Настаните се признаени за геноцид од голем број земји, но не и од Турција.
XS
SM
MD
LG