Достапни линкови

Маја Гојковиќ избрана за претседател на српскиот парламент


Маја Гојковиќ од редовите на Српската напредна партија денеска е избрана за претседател на српскиот Парламент. За неа гласаа 194 пратеници, против беа 14, додека деветмина беа воздржани, јави Танјуг, дополнувајќи дека на седницата не биле присутни 29 пратеници. Српското Собрание во својот состав ќе има и шест потпретседатели, за кои исто така ќе се гласа.
XS
SM
MD
LG