Достапни линкови

Лидер на кримските татари не побарал руско државјанство


Лидерот на Меџлисот на кримските татари Рефат Чубаров го отфрли шпекулациите дека има намера да бара руско државјанство.

Неговиот коментар доаѓа по вчерашната вест дека на лидерот на кримските татари Мустафа Џемилев му беше забрането да влезе на Крим.

Тој изјави дека про – руската влада на Крим води кампања против кримските татари, велејки дека многу од нив го загубиле работното место затоа што одбиле да аплицираат за руски пасош.

Русија минатиот месец го анексираше Крим, што не е прзанато од меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG