Достапни линкови

Москва протера канадски дипломат


Русија протера канадски дипломат во знак на одмазда за протерување од Канада на помошник на рускиот аташе за одбрана на почетокот од овој месец. Москва на 22 април објави дека на првиот секретар на канадската амбасадорка, Маргарита Атанасов mu се дадени две недели да ја напушти земјата. Канада исто така неодамна избрка девет руски воени офицери по прекинувањето на заедничката воена обука, како дел од санкциите. Канадскиот премиер Стивен Харпер ја опиша руската анексија на Крим како "агресивен, милитаристички, и империјалистичките чин“.
XS
SM
MD
LG