Достапни линкови

ОБСЕ на конструктивни разговори во Доњецк


Главниот посредник на ОБСЕ Марк Етерингтон изјави дека одржал конструктивни разговори со лидерите на проруските сепаратисти кои окупираат јавни згради во градот Доњецк на истокот на земјата. Сепак, нема напредок во убедувањето на активистите да се разоружаат и да ги напуштат окупираните згради, како што е предвидено во женевскиот договор што беше потпишан минатата недела. Етерингтон вчера се сретна со проруските сепаратисти во Славјанск. ОБСЕ има мандат да го набљудува спроведувањето на договорот од Женева кој беше потпишан од страна на Украина, Русија, САД и ЕУ на 17 април. Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат за неспроведување на договорот.
XS
SM
MD
LG