Достапни линкови

Лавров - Украина го крши договорот од Женева


Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека властите во Киев ги кршат условите на декларацијата од Женева.

Тој ги обвини украинските власти дека или не можат или не сакаат да ги контролираат радикалните сили во Славјанск во источниот дел на Украина.

Украинското Министерството за внатрешни работи соопшти дека најмалку три лица загинаа, а три други се повредени во инцидентот во импровизираниот контролен пункт во Славјанск.

Украинската служба за безбедност оцени дека инцидентот епровокација" изведена од страна на надворешни лица.
XS
SM
MD
LG