Достапни линкови

Украина и Русија се обвинуваат за судирите кај Славјанск


Украина и Русија се обвинија меѓусебе по смртоносните судири во источна Украина.

Украинскиот Министерството за внатрешни работи соопшти дека најмалку три лица загинаа, а три други се повредени во инцидентот во импровизираниот контролен пункт вчера кај Славјанск.

Според руските државни медиуми пак, пет лица загинале, меѓу кои и три про-руски активисти.

Руското Министерство за надворешни работи изрази "шокираност " поради инцидентот, велејќи дека тоа се покажало оти украинските власти не сакаат да се разоружување на вооружените лица.

Украинската служба за безбедност пак оцени дека инцидентот епровокација" изведена од страна на надворешни лица.
XS
SM
MD
LG