Достапни линкови

Иранскиот претседател согледува проблеми со правата на жените


Хасан Рохани
Иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека во неговата земја се уште постои родова неправда. Во неговиот говор по повод иранскиот ден на жената, шефот на државата рече дека се уште има жени кои се плашат од неправедно машко однесување, додавајки дека ваквата ера мора да заврши. Рохани рече дека како претседател мора да признае дека во Иран се уште постојат проблеми во заштитата на правата на жените.
XS
SM
MD
LG