Достапни линкови

Над 400 лица евакуирани поради поплавите во Србија


Бројот на луѓе евакуирани поради поплавите во Србија достигна 440 лица а досега нема жртви, изјави началникот на Секторот за вонредни состојби при српското МВР Предраг Мариќ. Тој додаде дека поради проблеми со снабдувањето со електрична енергија отежнато е и снабдувањето со вода за пиење во загрозените реони. Поради новонастанатата ситуација денеска во Белград ќе заседава штабот за вонредни состојби, кој ќе биде претседаван од премиерот во оставка Ивица Дачиќ.
XS
SM
MD
LG