Достапни линкови

Бомбашки напади во Ирак во пресрет на изборите


Бомбаш самоубиец детонирал експлозивна направа во универзитет во северниот дел на Багдад. Најмалку тројца загинале во експлозијата а неколкумина се повредени. Медиумите јавуваат дека двајца бомбаши се обиделе да влезат во дворот на универзитеот но еден од нив бил застрелан од обезбедувањето. Во друг инцидент денеска, најмалку седуммина загинале во експлозија на бомба во градот Самавах. Нападите се случуваат во пресрет на парламентарните избори во земјата кои се закажани на 30 април.
XS
SM
MD
LG