Достапни линкови

Нема да се растура кампот на про-европските демонстранти во Киев


Украинскиот министер за надворешни работи Андриј Дешицја изјави дека протестниот камп Еуромаидан во Киев нема да се растури. Украина, Русија, Соединетите американски држави и Европската унија неделава постигнаа договор во Женева согласно кој сите окупирани улици, плоштади и згради во Украина треба да бидат расчистени. Дешицја вели дека про-европските демонстранти го пријавиле протестот и со тоа кампот не е илегална окупација.
XS
SM
MD
LG