Достапни линкови

Извршена смртната казна за белоруски затвореник


покана за протестен концерт против смртната казна во Белорусија
Центарот за човекови права Вјасна во Минск соопшти дека била извршена смртната казна за затвореник во Белорусија. Дваесет и три годишниот обвинет бил осуден за убиство на неговата сопруга и нејзиниот љубовник. Мајката на осуденикот изјавила дека според адвокатот, смртната казна била извршена денеска. Организацијата Вјасна забележува дека казната била извршена пред Комитетот за човекови права при Обединетите нации да ја разгледа жалбата на осудениот.
XS
SM
MD
LG