Достапни линкови

Обама претпазлив по договорот за Украина во Женева


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека договорот постигнат на разговорите во Женева за Украина нуди изгледи дека со дипломатијата може да се смират тензиите во таа земја. Обама посочи дека се водат разговара со сојузниците и за дополнителни санкции против Русија ако нема напредок. Американскиот претседател кажа дека е скептичен со оглед на досегашната ефикасност на Русија. Тој ова го кажа во Белата куќа , по разговорите во Женева, на кои САД, Украина, Русија и Европската унија се договорија за надминување на кризата во Украина, и се согласија да побараат распуштање на нелегалните вооружени групи низ целата земјата.
XS
SM
MD
LG