Достапни линкови

Претседателски избори во Алжир


Во Алжир денеска се одржуваат претседателски избори на кои главен фаворит е досегашниот шеф на државата 77 годишниот Абделазиз Бутефлика, кој најави дека ќе гласа иако е тешко болен по преживеаниот мозочен удар пред две години. Право на глас имаат 23 милиони алжирци. Аналитичарите оценуваат дека Бутефлика, кој се кандидира за четврт мандат, со сигурност ќе победи, главно откако државна машинерија не дозволи одржување јавни дебати со другите пет претседателски кандидати.
XS
SM
MD
LG