Достапни линкови

Лавров: Останува на агендата состанокот за Украина во Женева


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека планираниот 4 партитен состанок за ситуацијата во Украина, што треба да се одржи во петок во Женева, останува на агендата. Русија претходно соопшти дека употребата на сила против про-руските сепаратисти во источна Украина, го доведува во прашање овој состанок. На состанокот ќе учествуваат претставници на САД, Европската Унија, Русија и Украина.
XS
SM
MD
LG