Достапни линкови

Путин : Украина е „на работ на граѓанска војна“


Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Украина е " на работ на граѓанска војна." Кремљ, изјави Путин ова го кажа во телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел за ситуацијата во Украина. Путин зборуваше неколку часа откако украинските вооружените сили ја презедоа контролата врз една мала воена воздухопловна база во источниот дел на земјата, каде што про-руските сепаратисти ја презедоа контролата на згради и други објекти во најмалку девет градови. Вршителот на должноста претседател Олександар Турчинов рече дека базата во Краматорск била "ослободена". Уште една "анти-терористичка" операција, исто така, наводно, е во тек во близина Словианск. Белата куќа ја опиша како одговор на Украина на "неодржливата" ситуација на истокот од земјата.
XS
SM
MD
LG