Достапни линкови

Лавров: дијалогот на Киев со истокот, вистински, но задоцнет чекор


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска во Пекинг оцени дека намерата на Киев преку преговори да ги реши проблемите околу, како што изјави, легалните барања на жителите на источна Украина, е чекор во вистинска насока, иако многу задоцнет. Тој предупреди дека употребата на сила од страна Киев ќе ги поткопа планираните разговори за Укрина на 17 април во Женева. Во меѓувреме украинскиот привремен претседател Олександар Турчинов изјави дека во текот на изминатата ноќ украинските специјални сили покренале антитерористичка операција во регионот на Доњецк.
XS
SM
MD
LG