Достапни линкови

Министерски состанок на ЕУ посветен на Украина


Министрите за надворешни работи на Европската Унија, на денешниот состанок во Луксембург, ќе расправаат за кризата во Украина. Се очекува министрите да ги разгледаат можните нови мерки и санкции против Русија, поради инволвираноста во заострувањето на кризата во источна Украина и анексијата на Крим. Се очекува да биде разгледан и предлогот за испраќање цивилна мисија на ЕУ во Украина, слична на ЕУЛЕКС на Косово.
XS
SM
MD
LG