Достапни линкови

Јанукович ја обвини ЦИА за вмешаност во кризата во Украина


Сменетиот претседател на Украина Виктор Јанукович ја обвини ЦИА дека стои зад одлуката на новата украинска влада да употреби оружени сили против про-руските вооружени лица во источна Украина. Говорејќи вчера на руската државна телевизија, Јанукович истакна дека директорот на ЦИА Џон Бренан имал средба со новото украинско раководство и всушност допуштил употреба на оружје и предизвикал крвопролевање.
Нема независна потврда дека Бренан бил во Украина или на кој било начин е вмешан во одлуката за праќање трупи во источна Украина.
Јанукович беше сменет во февруари по неколкумесечни протести во Киев, кои беа предизвикани од неговото одбивање да го потпише клучниот договор со ЕУ и се сврте кон Москва. Тој пребега во Русија, велејќи дека страхува за својот живот.
XS
SM
MD
LG