Достапни линкови

Лукашенко против федерализација на Украина


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина и рече дека категорично се противи на федерализација на земјата.
Говорејќи за руската НТВ телевизија денеска Лукашенко изјави дека федерализација би ја поделило земјатата и оти на крајот тоа ќе ја уништи украинската држава.
"Јас сум за една и единствена Украина", додаде тој.
Лукашенко, исто така, рече дека е опасно за Белорусија, Русија, и за Западот да и помогнат на Украина да се федерализира .
XS
SM
MD
LG