Достапни линкови

Најмалку 10 убиени во насилства во ИракНајмалку десет луѓе загинаа денеска во одделни напади во Ирак. Во екплозија на автомобил-бомба кај полицискиот контролен пункт во градот Киркук загинале најмалку шест лица , а повеќе од десетина биле повредени.Ирак бележи секојдневни напади главно насочени врз безбедносни сили и шиитските цивили.
Според проценките на ОН, 8868 луѓе се убиени во насилствата во 2013 година, што е најголем број на загинати во последните пет години. Првите општи избори во Ирак, е предвидено да се одржат на 30 април.
XS
SM
MD
LG