Достапни линкови

Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици


Државниот секретар на САД Џон Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици ако не дејствува за да ја смири ситуацијата во источниот дел на Украина и ако руската војска не се повлече од границите. Ова Кери го кажал во вчерашниот телефонски разговор со рускиот минситер за надворешни работи Сергеј Лавров. Лавров пак рекол дека било каква вооружена акција на украинските власти во источниот дел на Украина ќе ги доведе во прашање разговорите за Украина планирани во Женева на 17 април. На разговорите во Женева треба да присуствуваат преставници на Русија , Украина, САД и Европската унија.
XS
SM
MD
LG