Достапни линкови

Казахстан- Форум против Евроазиската економска унија


Околу 500 новинари, политичари и активисти одржаа состанок во Алмати да го искажат своето противење Казахстан се приклучи на Евроазиската економски унија, предводена од Русија. Неколку говорници на Анти евроазискиот форумот рекоа дека членството на Казахстан во Евроазиската Унија ќе резултира со губење на државноста на Казахстан . Минатата недела, министерот за надворешни работи на Казахстан Eрлан Идрисов изјави дека претседателите на Русија, Белорусија и Казахстан ќе потпишат договор за создавање на Евроазиска Економсака Унија во мај. Трите земји се основачките членови на Царинската унија, која е основа за престојната Евроазиска Унија.
XS
SM
MD
LG