Достапни линкови

Меркел-економските реформи во Грција се рентабилни


Германската канцеларка Ангела Меркел која вчера беше во официјална посета на Атина изјави дека верува оти со спроведувањето на реформите Грција ќе има повеќе можности отколу тешкотии. Таа ова го кажа по средбата со грчкиот премиер Андонис Самарас. Меркел рече дека враќањето на Грција на меѓународните пазари на обврзници, оваа недела по четири години егзил, покажало дека довербата во земјата е обновена.
Германската канцеларка Ангела Меркел беше во официјална посета на Грција, во знак на поддршка на економската обнова на земјата.
XS
SM
MD
LG