Достапни линкови

ПС на ОБСЕ организира средба меѓу руските и украински делегации


ОБСЕ денеска организира средба меѓу руските и украински делегации на Парламентарното собрание на ОБСЕ во Виена. Извор запознаен со средбата вели дека руската делегација е предводена од членот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Николај Ковалев, а украинската од членот Олех Зарубинскиј. Тие треба да се сретнат денеска за да се иницира дијалог. Според нашиот извор, на двете делегации подоцна ќе им се придружат и членови на Парламентарното собрание на ОБСЕ од други земји. Минатата недела претседателот на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Ранко Кривокапиќ, ги посети Москва и Киев.
XS
SM
MD
LG