Достапни линкови

Лавров: не ја легитимизирајте украинската влада


Сергеј Лавров
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека е неопходно да се прекине легитимизирањето на украинската влада со цел да се деескалира ситуацијата во Украина. Тој исто така изјави дека е потребно Украина да добие неутралност за да се реши тамошната криза. Лавров додаде дека Русија е подготвена да учествува на преговорите со Соединетите држави, Европската унија и Украина што би требало да се одржат во идната недела. Според него, на овие преговори треба да стане збор и за украинскиот долг за испораката на рсуки гас на таа земја.
XS
SM
MD
LG