Достапни линкови

Украина ги исполни условите за помош од ММФ


Украинскиот министер за финансии Олександар Шлапак изјави дека Киев ги исполни сите услови за добивање на првиот дел од финансиската помош од Меѓународниот монетарен фонд. Тој ова го изјави во Вашингтон на маргините на пролетното заседавање на Светска банка и ММФ. Од друга страна неговиот рсуки колега Антон Силуанов кој исто така е во Вашингтон изрази загриженост за неплатениот долг на Украина за испораката на руски гас. ММФ во минатиот месец вети заем од 14 до 18 милијарди долари за Украина, но под услов да спроведе неопходни економски реформи.
XS
SM
MD
LG