Достапни линкови

Меркел во посета на Атина


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе допатува во посета на Атина, каде ќе разговара со грчкиот премиер Андонис Самарас и ќе оствари средби со претставници на бизнис секторот. Портпарол на германската Влада рече дека Меркел доаѓа во Атина за да му даде поддршка на Самарас пред изборите за Европскиот парламент на 25 мај. Последната посета на канцеларката Меркел на Атина во октомври 2012 година беше одбележана со протести на десетици илјади демонстранти против мерките за штедење.
XS
SM
MD
LG