Достапни линкови

САД контра Москва за гасот до Украина


Џен Псаки
Соединетите американски држави ја прозваа официјална Москва за притисоци врз Украина, откако рускиот претседател Владимир Путин ја предупредил Европа за можен прекин на снабдувањето на гас до Украина поради долг од 2,2 милијарди американски долари. „Ги осудуваме руските напори за користење на енергетиката како начин на корегирање на Украина“ изјави вчера портпаролот на американскиот Стејт Департмент Џен Псаки. Таа додава дека цената која моментално важи за Украинскиот пазар од 485 америкснаки долари за 1,000 кубни метри гас не е пазарно одредена.
XS
SM
MD
LG