Достапни линкови

На Русија и е одземено правото на глас во ПССЕ


Парламентарното собрание на Советот на Европа денеска и го одзеде правото на глас на руската делегација во ова тело до крајот на годинава. Резолуцијата беше усвоена со 145 гласа за, 21 против и 22 водржани. Руската делегација ја бојкотираше дебатата на пленарната седница.
XS
SM
MD
LG