Достапни линкови

Швајцарија го презентира новиот соларен авион за глобални летови


Швајцарскиот тим планира да го заврши првиот круг од соларниот лет околу светот следната година претставувајќи ја новата верзија на авионот кој може да остане во воздух на неопределено време. Пилотите Бертран Пикард и Андре Боршберг велат дека Солар Импулс 2 е унапреден врз прототипот кој прв полета пред пет години. Авионот беше презентиран на 9 април во воздухопловната база Паерн во Швајцарија. Авионот има подобра батерии за складирање на енергија кои би апсорбирале сончева енергија со помош на страна на илјадници соларни ќелии сместени на нивните масивни крилја.
XS
SM
MD
LG