Достапни линкови

Иран ги отфрли американските резерви околу предложениот амбасадор во ОН


Вашингтон се противи на влегувањето на Хамид Аботулабев во САД поради неговата наводна улога во преземањето на американската амбасада во 1979 година во Техеран и зи киднапирањето на 52 Американци во рок од 444 дена. На 8 април, администрацијата на Обама, изјави дека номинацијата Аботулабев е "неодржлива." Тоа предизвика силна реакција од Иран следниот ден. На 9 април, портпаролот на Министерството за надворешни работи ги отфрли ваквите резерви на САД како "неприфатливи". Цитиран од иранската новинска агенција ИРНА, портпаролот рече Абуталабев е меѓу највисоките дипломати во земјата и амбасадор со искуство во повеќе земји.
XS
SM
MD
LG