Достапни линкови

Советот на Европа ја осуди Русија за Крим


Парламентарното собрание на Советот на Европа усвои резолуција со која ja осудува Русија за анексијата на Крим. ПССЕ вели дека референдумот за приклучување од страна на Русија го прекршил уставот на Украина. Пратениците ја доставија резолуцијата, по итната седница во Стразбур, на 9 април. Резолуцијата вели дека ниту еден од аргументите од страна на Русија да ги оправда своите акции не држат." Алексеј Пушков, шефот на руската делегација на ПССЕ, ја осуди резолуцијата, додавајќи дека таа нема да ја натера Русија да ја ревидирa својата надворешна политика и принципи."
XS
SM
MD
LG