Достапни линкови

Украина со повисоки затворски казни за предавство


Украинскиот парламент одобри закон со кои се зголемуваат казните за предавство и за кривични дела против територијалниот интегритет. Сега обвинетите се соочуваат и со доживотна казна затвор. Проруски активисти вчера ги зазедоа зградите на локалната управа во Харков, Луханск и Доњецк, барајќи референдум за приклучување кон Русија.
XS
SM
MD
LG