Достапни линкови

Шпанскиот парламент и независноста на Каталонија


Шпанскиот парламент денеска го разгледува барањето на Каталонија за одржување референдум за независност на тој регион. Уставниот суд во минатиот месец овој рефередум, кој според каталонските власти требаше да се одржи во ноември, го прогласи за незаконски. Според анкетите половината од околу 7 ипол милиони жители на Каталонија поддржуваат нејзина независност, но оти таа поддршка е помала ако тоа би значело и излегување од Европската унија.
XS
SM
MD
LG